gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.01.2000 Folklok - V dešti (Frisco)    PDF Tisk Email
Recenze
No to to trvalo! Je mi jasné, že příznivci téhle pražské kapely už čekali na její v pořadí druhou desku jako na smilování boží. I já se v duchu ptal, proč Folklok s jejím vydáním tak otálí, a odpověď jsem našel už po prvních taktech úvodní písně. Skupina se zde představuje v novém a řekl bych daleko živějším hávu.
alt
První věc, která mé tvrzení dokazuje, je daleko větší rozmanitost písniček, než je tomu u minulé desky. Právě u té minulé se mi zdálo, že si celá vystačila se dvěma rytmy, lépe řečeno, svádějí k tomu stále stejné fráze rytmické kytary. Na albu V dešti je všechno jiné. Buďto se před Folklokem prokecnul nějaký jejich známý, a nebo muzikanti v kapele stále ještě zrají. Přiklonil bych se k druhé verzi. Navíc bych řekl, že je tahle deska celkově i méně naivní, což je jistě dobře. Zvlášť příjemně mě překvapila duchaplnost některých textů. Jejich autory, bohužel, ale konkrétně pochválit nemůžu, neboť nejsou uvedeni na bookletu. Stejně tak je to s autory hudby.
Na desce je celkem 14 kousků, víceméně vyrovnaných. Mně se samozřejmě nejvíc zalíbily ty, které něčím vybočují z průměru, a tak vám můžu doporučit například titulní V dešti, soukromou zpověď Petra Bohuslava Tančím náměstím a nebo skvělou bluesovku Závist s vynikající Helenou Štamberovou. Honky Tonk piáno v písni Krávy mě šokovalo, ale zároveň velmi pobavilo. Naopak jiný instrument - Bohoušova foukačka mě upoutala v textařky i jinak (hlavně interpretačně) nadhledové písni Helena Veselá.
Ani muzikantsky alespoň já nemám, co bych Folkloku vytknul. Kytary Radka Myškovského i Kali Chrobáka jsou přesné a konkrétní, baskytara Mirka Sebery krásně "klasicky" folková. Zpěv Dany Myškovské je už léta demonstrací kvality folklokovských vokálů a musím říct, že velkou radost mi udělal i Petr Bohuslav, který - pokud se nemýlím - zde dostal daleko větší prostor, než na desce minulé. A to je dobře. Už na koncertech jsem si všiml obrovského přínosu, který znamenal pro Folklok příchod zpěvačky Heleny Štamberové, ale na albu V dešti mám pocit, že se tento fakt ještě zvýraznil. Folkloci, držte ji a nepusťte!
Celou desku, jak vidno na přebalu, produkoval a točil zkušený tým lidí, a to je na nahrávce znát. Ke kvalitě alba jistě také přispěli hosté z různých pražských skupin. Například Karel Nohava (conga, Minehava), Tomáš Berka (kytara,Corpus Delicti), Petr Krumphanzl (mandolína, Bára & Mariáš) nebo Roman Pluhař (bicí, Ta Jana z Velké Ohrady). Co dodat? Snad jen, že deska je na světě teprve pár chvil, a tak se sluší popřát jí hodně štěstí. A vám bych popřál, aby se vám úspěšně podařilo vydělat pár chechtáků, které byste za desku mohli utratit. Rozhodně se vám to vyplatí.

Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10111213141516
1718
24

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc