15.03.2023 Večery S: Jinotaj, Josef Pelán, Třetí míza - slovo patrona ročníku (Jarda Hnízdil) |
![]() |
![]() |
![]() |
Pozvánky | ||||||||||
Milí přátelé Večerů S! Před pátkem 17. března 2023 a třetím koncertem sedmého ročníku hudební série Večery S koncerty v Divadle U Kapličky 2023 v Českých Budějovicích patron ročníku Jiří Kasal předesílá:
Dovoluji si po měsíci pozdravit mými přípisky v dvojjediné roli, coby patron letošního ročníku Večerů S a také coby redaktor Českého rozhlasu České Budějovice, který tyto koncerty v podobě mistra zvuku Marka Svobody natáčí.
Jinotaj je odborný termín z oblasti umělecké literatury, případně výtvarného umění, který značí, že to, co je na první pohled a v prvním plánu zjevné, skrývá hlubší význam, k němuž je však nutné hledat cestu. A pokud bych si s tím vysvětlením trochu pohrál, mohl bych napsat, že cesta k písničkám folkové skupiny Jinotaj z Hradce Králové může být velmi přímá. Kamila Škvrnová je zpěvačka, kytaristka, autorka a hlavní duše pětičlenné kapely Jinotaj. Na moji prosbu vznik Jinotaje, který je datován rokem 2016, okomentovala tak, že kapelu přirovnala k vystřelené světlici, která svítí a letí prudce nahoru, tam se otočí a střemhlav letí zase prudce na zem, ne-li do země, či pod zem. Jemný akustický folk Jinotaje se zvonkohrou i flétnou a písničky s básnivými texty s sebou přiveze Kamila Škvrnová ke Kapličce. A jako dobrou přípravu k návštěvě k tomuto vystoupení doporučuji na Youtube si otevřít videoklip k písničce Jitřenka.
Chvála dramaturgie Večerů S Jardy Hnízdila! Prostřední pasáž programu je totiž zpravidla komorní, vyhrazena sólovému písničkáři. Jestliže v únoru byl sám na pódiu s kytarou třicátník Michal Dufek z Benešova, tak tentokrát bude pódium patřit Josefu Pelánovi, který má za sebou podstatně delší životní cestu a tím bohatší sběr životních vjemů, prožitků, představ, snů a zkoušek, jež proměnil v písničky, které jsou i na jeho dvou albech Parádní mejdan a Na zdraví. Velmi se těším na písničkářský svět Josefa Pelána, mimochodem, organizátora ve strakonické čajovně Pod stolem pravidelných folkových večerů.
A bluegrassové finále! Po Druhé míze následuje Třetí míza! Tedy lapidárně řečeno - smetánka jihočeského bluegrassu, která v sobě zahrnuje také ženskou polovinu legendárního Sem Tamu, jehož historie se nejspíše uzavřela předloňským jubilantským českobudějovickým rozhlasovým koncertem. Ale hudebně, bohudíky, svým způsobem pokračuje v Třetí míze i brilantním bandžistou Vojtou Zíchou a také třeba i se zpěvačkou Lenkou Huszárovou, která mi prozradila, že někdy na začátku loňského roku se zrodil nápad, že bychom mohli navázat na Vojtovu bývalou kapelu Druhá míza, která hrála převážně Vojtovy písničky. V současné době autorsky vydatně přispívá Kristína Dlouhá Nídlová, ale i ostatní členové kapely. Kaplička bude důležitým zastavením zatím roční Třetí mízy a přinese bluegrassový začátek.
Těším se s vámi!
Jiří Kasal https://www.facebook.com/vecerys/ https://www.facebook.com/Spolektiv https://www.facebook.com/events/725032899325520 Sdílet na... Kam dál? » Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spolektiv (Jarda Hnízdil)» Listopadový Večer S: Trio de Compostela, Paaya Pokorný, John Beer (Jarda Hnízdil & Václav Koblenc)» Večery S: Fookin´ Guns, Pavel Jarčevský & Lenka Semrádová Martinů, Spolektiv (Jarda Hnízdil)» To byl ale nápad (Pavel Rada)» Večery S zahajují šestý ročník (Jarda Hnízdil)
Powered by !JoomlaComment 3.26
3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved." |
Copyright © 2023 FOLKtime - Vaše brána do světa folku. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.
Zahrada písničkářů 2023 ve finál...
Druhá liga zůstane druhou ligou a to že se kamarád...
Rok Františka Vlcka odstartuje n...
link:https://youtu.be/z6Ydg-2_9UM?si=B8qho_1PnB0v...
Zahrada písničkářů 2023 ve finál...
V uvedené kategorii DNES. Žamboch Jan (3x anděl), ...
Zahrada písničkářů 2023 ve finál...
Druhá liga? To, že někoho neznáte z vámi oblíbenéh...
Zahrada písničkářů 2023 ve finál...
Díky za tip. O Člověku krve jsem slyšel, jeho dalš...
Zahrada písničkářů 2023 ve finál...
Ale ony jsou kapely co hrajou akusticky a zpívají ...