gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

08.01.2013 Je to v nás Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Dějiny dvacátého století se přes naši zemi přehnaly divoce. Od vzniku poněkud podivně slepené samostatné republiky v čele s osvíceným „monarchou“, byť v prezidentské funkci přes německou okupaci, komunistický režim až k novodobému kapitalistickému uspořádání. Vše se zákonitě muselo na nás podepsat. Proč se teď topíme v divných a nepříjemných stavech mysli bez optimistického náhledu na budoucnost?
 
17.10.2012 Busking v Praze Napsal uživatel Lukáš Vořech Pokorný    PDF Tisk Email
Názory
V mých vzpomínkách je Karlův most místem drnčících strun citery, ostře mektavých jazzových trubek, či robotického multiinstrumentalisty. V Celetné ulici stává “živá socha” a nezřídka potkáte na Kampě výstavu moderního umění, či malý hudební festiválek. Na poněkud kontroverzní formu výtvarného umění známou jako graffiti občas zákon pohlíží nelichotivým očkem, ačkoliv mnohdy se i já, výtvarný neuměl, skláním nad fantazií takových malířů.
 
27.02.2012 Let the Sunshine in Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Často hořekujeme, že jsme malý národ, který ve světě nic neznamená. Jenže jak napsal kdysi dávno jeden z největších duchů tohoto národa, Karel Havlíček Borovský, jemuž by řada dnešních „investigativců“ mohla tak čistit boty: „Muzikanty, sirky ze Sušice, najdeš všude hned.“ 18. února 1932 se narodil režisér Miloš Forman, jehož filmy měly a mají hodně společného i s hudbou.
 
22.02.2012 Piráti na obzoru? Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory
Piráti na obzoru?Světem obchází nikoliv strašidlo komunismu, tedy zatím ne, ale strašidlo zvané Dohoda ACTA. Protože je dohoda prezentovaná málem jako démon napadající i ubohé folkáče cestující s notebooky a jiným vybavením za hranice, dovolte mi několik řádků na vysvětlenou.
 
20.10.2011 S mobilem na hudební festival Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
S mobilem na hudební festival„Franta doma nebude? Ať jí to donese zítra před polednem on! Cože? Tak je už blbej nebo co?,“ řval do telefonu vedle v hledišti sedící pán a ani mu okolo probíhající koncert příliš nevadil. Neskutečným způsobem nám do života vtrhla mobilní komunikace. S ní pocit naprosté nezbytnosti být čtyřiadvacet hodin denně na příjmu.
 
14.09.2011 Se zavazadlem na hudební festival Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Se zavazadlem na hudební festivalNázev zavazadlo přímo evokuje jakési omezení, překážení, zavazení. V dřívějších časech, kdy diváci vyráželi na těch několik festivalů žánru, které existovaly, dopravou hromadnou, se používaly různé typy báglů, krosen, kletrů i jiných zavazadel příručních. Jejich objem byl přímo úměrný nutnosti na místě tábořit. Na vyhrazených tábořištích rostla stanová a přístřešková městečka.
 
31.08.2011 S cigaretou na hudební festival Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
S cigaretou na hudební festivalSeděli jsme před pár roky na travnatém koberci louky letní scény našeho největšího festivalu. Předvečerní idylka na scéně s poměrně řídkou diváckou návštěvou, kterou narušila vedle nás sedící slečna dotazem: „Nebude vám vadit, když si zapálím?“ Dočkala se odzbrojující protiotázky: „A když řekneme, že bude?“
 
10.08.2011 Se psem na hudební festival Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Se psem na hudební festivalVlastně jsem si ani nedovedl představit, že by Houla na Svojšickém slunovratu mohl být bez Másla. Prostě Houla s Máslem. Tak jako těžko si vybavit za života Balíka skupinu Cimbal Classic bez všude se proplétajícího kokršpaněla. Stráníci vyrážejí s Bobem a Epy de Mye s Lízou…. Jedna z dělících čar mezi hudebními akcemi vede i přes štěkající přátele.
 
27.07.2011 S dětmi na hudební festival Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
S dětmi na hudební festivalPo mnoha diskusích jsem se rozhodl napsat několik článků na téma s kým nebo s čím vyrazit na hudební festival. Začnu dětmi. Nejlepší odpověď, zda je vhodné vyrazit s dětmi na hudební festival, je jejich stále se zvyšující počet v hledišti v posledních letech. „Prosím tě, ta malá dlouhovlasá roztomilá holčička co běhá pod pódiem, ta je tvoje?“ Takhle krásně oslovil jeden z pořadatelů na Muzice Bublinu.
 
25.07.2011 Zlatý důl nebo balvan na krku? Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory
Než začneme násobit počet diváků cenou vstupenky, bylo by asi doZlatý důl nebo balvan na krku?bré přidat pár slov… Zahrada jako festival neexistuje sama o sobě. Pořádá ji agentura FM Production s.r.o. Je to jediná agentura, která se tímto způsobem celoročně zabývá folkem a spřízněnými žánry. Asi nemusím připomínat, že pořádá také festival Folková růže, vydává měsíčník Folk a třeba také zaštiťuje v rámci Akademie populární hudby udělování Andělů v žánru Folk a country.
 
07.07.2011 Výběr poroty do Oblastního kola a matematický model Napsal uživatel Luboš Stráník    PDF Tisk Email
Názory
Pátým rokem pořádáme spolu s Verunkou Krušnohorské kolo Výběr poroty do Oblastního kola a matematický modelPorty, dá se říct, že to není až tak dlouho a je to vlastně pravda. Naštěstí máme dost zkušeností s Portou z let osmdesátých a tak jsme měli od začátku dost jasnou představu, jak má předkolo této soutěže vypadat. Samozřejmě, že se i dost změnily regule, než které jsme zažívali my. Nesměli jsme například při soutěži vůbec mluvit
 
25.05.2011 Nereportáž Napsal uživatel Miloš Keller    PDF Tisk Email
Názory
Toto není reportáž z jednoho z prvních venkovních festivalů, z FolNereportážkového kvítku, navíc z jeho jubilejního, dvacátého ročníku. Byl jsem tam jen chvíli, ale během té jsem slyšel zajímavou konstelaci vystupujících, která mě přiměla k úvaze, o kterou bych se s vámi chtěl podělit – ne vám ji vnutit, ale přimět také k úvaze, jak to slyšíte vy.
 
31.03.2011 Jak Žabaři potřebovali nutně vybočit Napsal uživatel davy    PDF Tisk Email
Názory
Protože se všeobecně ví o existenci středočeských Zákolan, tak někde poblíž zákonitě musejí být i Předkolany. Není tedy divu, že v obci s tak pěkným jménem se každoročně pořádá předkolo Porty. Je to už několik let, co právě v Předkolanech vzniklo pětičlenné hudební seskupení s nepříliš ambiciózním názvem Žabaři.
 
26.10.2010 Monty, tomu se říká vděk? Napsal uživatel Slávka-vy-    PDF Tisk Email
Názory

Nebudu zapírat, byla jsem zvědavá! U Náčelníka se ve středu 30. zářMonty, tomu se říká vděk?í 2010 sešlo dost početné publikum a na moje tázavé:"Tak jakej je?" mi byl odpovědí úsměv stejně široký jako Monty sám:"Uvidíš!" Montyho následné počínání na pódiu ve mně vyvolalo pár otázek a tak se je tu pokusím nastínit s přesvědčením, že tento osobitý hudebník má fakt smysl pro humor.

 
11.08.2010 Školníkovy Zahradní střípy Napsal uživatel Školník    PDF Tisk Email
Názory
Vracím se domů, do hory zelený… zpívá Žalman ve stejnojmenné písni. Školníkovy Zahradní střípyTato slova mi vytanou na mysli vždy, když se vracím do známých míst, kde jsem již delší dobu nebyl, nebo k nim mám nějaký citový vztah, případně kombinace obého. Právě na tento text jsem si vzpomněl, když jsem se letos po několika letech vracel na Zahradu do Náměště na Hané. V minulých letech jsem slýchával, co se na Zahradě změnilo a co je jinak, než bývalo v dobách,
 
13.04.2010 Před krizovým létem Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory

Divná doba, kterou mnozí nazývají krizí, se zřejmě výrazněji podepíše při změnách v našem žánru. Větší akce, tedy především festivaly, jsou chtě nechtě obvykle hodně závislé na sponzorských příspěvcích. Sponzorů teď logicky nepřibývá. A to jsem to napsal zatraceně mírně a optimisticky. Organizátoři už hlásí výpadky dosti nepříjemných výšek.

 
26.02.2010 Čisté záplaty Napsal uživatel Tomáš Pohl    PDF Tisk Email
Názory

Folktimem proběhla diskuse o ubývání folkového žánru ve veřejnoprávních médiích, zejména v České televizi. Zatím stále jediný tištěný časopis změnil svůj název a „zbavil se“ žánru country. Co tedy vlastně s tím naším milým folkem je a bude?

 
17.02.2010 Otevřený dopis vedení ČT a Radě ČT Napsal uživatel Kuba Horák    PDF Tisk Email
Názory

Vážený pane řediteli, Vážená Rado České televize, dovolte, abych jako divák ČT a řádný plátce koncesionářských poplatků vyjádřil svůj postoj k programovým změnám, které v médiu nastaly na počátku roku 2010, konkrétně potom ke zrušení pořadů týkajících se folkové hudby a jí příbuzných žánrů.

 
20.01.2010 Rok 009 Napsal uživatel Belmondo    PDF Tisk Email
Názory

To, že se v bilancování uplynulého roku povětšinou shoduji s tím, co zde již zaznělo,Rok 009 může svědčit buď o tom, že několikrát dokola zmiňovaní interpreti a jejich nosiče skutečně něco zajímavého dokázali nebo jen o tom, že vkus čtenářů tohoto média je velmi podobný nebo prostě proto, že o kamarádech je třeba se zmínit…. Dosaďte si odpověď sami.

 
14.01.2010 Na to není nikdo zvědavej? Napsal uživatel davy    PDF Tisk Email
Názory

Název svého premiérového článku jsem si vypůjčil z někdejšího hitu skupiny Barel Rock. K tématu by se ale víc hodil úryvek z Cimrmanova Záskoku "to je veliká, veliká chyba", ovšem doplněný otazníkem. Když slavný herec Karel Infeld Prácheňský reagoval na zmínku o vlastní hře, otazník rozhodně nepoužil.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další > Konec >>

Strana 2 z 6

Kalendář

<< Únor 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 812
13
2026
27     

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc