gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

21.07.2008 Sbohem, pane Hálo (Tomáš Pohl)    PDF Tisk Email
Názory

Za jeden z nejlepších českých filmů pokládám Nebeské jezdce z roku 1968, který vyprávěl příběh našich letců ve Velké Británii. Roli popáleného stihače, který po pohledu na svou tvář v zrcadle spáchá sebevraždu, hrál zpěvák Karel Hála.

Přiznám se, že šedesátá léta minulého století u mě patřila písním Semaforu a později bigbítu. Tak trochu skrz prsty puberty jsem se koukal na "ofrakované" zpěváky, kteří v perfektně padnoucích oblecích od Adama zpívali s orchestry Karla Vlacha či jiných bardů tehdejší populární hudby. Mezi nimi byl i Karel Hála, který však nevládl dokonalým účesem Milana Chladila či Richarda Adama. V té době běžel film Sedm statečných, kde jednu z hlavních rolí hrál Yul Brynner, který ale svůj "holohlavý účes" ukázal v jediné scéně. Pan Karel Hála už tehdy bojoval za všechny muže s menším množstvím vlasů a jistě neměl nouze o ctitelky. Teprve s odstupem času jsem pochopil, jakého jsme už tehdy měli swingaře. Takový cit pro swing od doby Arnošta Kafky tady neměl nikdo a nerad bych se pletl, ale dosud nemá.

Karel Hála se narodil v roce 1933, vystudoval konzervatoř, začínal v Armádní opeře a v Hudebním divadle v Karlíně.

Pamatuji, že na  počátku šedesátých let zněla z rádia stále píseň Ona je krásná jak štěstí, kterou zpíval právě Karel Hála. Pak přišla slavná éra zobrazená velmi dobře například v TV pořadu Vysílá Studio A, kde Karel Štědrý pravidelně uváděl nové hity, ale i nové zpěváky. Samozřejmě nemohl chybět ani Karel Hála, byť většina písní byla převzatá, ale to bylo tehdy národním zvykem. Dodnes zní Karlem Hálou zpívaná neoficiální australská hymna Matylda (matylda není dívka, ale australský výraz pro ranec na zádech), či Dej mi pár okovů. Přišlo divadlo Rokoko Darka Vostřela a poté divadlo Apollo založené Jiřím Štaidlem.

Šla léta a na občasných záběrech bych Karlu Hálovi jeho věk nehádal. Sedmdesáté narozeniny oslavil Karel Hála velkým koncertem, který jsem viděl jen v televizi. Ten mladý swingující hlas nemohl patřit sedmdesátníkovi.

V noci z 6. na 7. července pan Karel Hála náhle odešel. S panem Hálou odchází další příslušník generace zpěváků padesátých a šedesátých let, u nichž oceňuji jejich pěvecké kvality, osobní noblesu a uměleckou poctivost. Pane Hálo, jistě budete mít ve swingovém nebi dobrou společnost.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Pepa Streichl  - Re: Sbohem, pane Hálo   |82.209.3.xxx |21.07.2008 08:46:00
Kdysi (asi kolem roku 1986) jsem slyšel názor odborníků, že jen Karel Hála a Eva Pilarová, byli jediní zpěváci z tehdejšího středního proudu, kteří uměli hned, napoprvé zazpívat z listu (dle not) čistě (nefalešně). Taky se mi líbil. A dost se od ostatních lišil. Image, výraz, výběr písní a podobně. Tome díky za vzpomínku na pana Hálu.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Březen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9101112
13141516171819
2021222324
2728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc