gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

01.02.2001 O nové trampské hudební generaci (Belmondo)    PDF Tisk Email
Názory

Nechci přesně vyčíslovat, kolik roků jsme museli čekat než se v trampské muzice zjeví něco nového, výrazného. Než se objeví nějaká nová trampská kapela mladší generace.

Snad právě ten dosti roků trvající nedostatek kapel najednou jakoby vykouzlil na scénu Magison - kapelu zcela viditelně, či spíše slyšitelně vycházející z "ryvolovek", ale přesto znějící nezaměnitelně po svém. Magison má už svůj zvuk a v Šaolínovi (troufnu si věštit) i nejvýraznějšího autora trampské písničky další generace.

V Ostravě se zase vynořilo Tempo di vlak - skupina vycházející, a hlásící se k tomu, ze zvuku brněnské Ozvěny. Pozvolna začíná uvádět i vlastní písničky a myslím, že lepší časy má teprve před sebou. I Tempo by časem mohlo výrazně ovlivnit trampskou scénu. Když už vezmu jako příklad Ozvěnu - než se jí podařilo vyhrát interpretační Portu - trvalo to skoro deset let.

Falešná karta z Nového Města na Moravě je také teprve na začátku vlastní tvorby, ale chuť a radost z písniček jim může závidět každá kapela.

Ale nejde jen o jednotlivé kapely.

V Praze se rozjelo Zpívání na koberci, akce lidiček kteří se scházejí od jara do podzimu na Střeláku a v zimě v klubovně. Zpívání výrazně připomíná dění v klubu Polská ještě za minulého režimu.

Ostravské Tóny cest mají zase svůj předobraz ve večerech Písní táborových ohňů brněnské Ozvěny. Snaha dát divákovi o mnoho víc než jen poslech písniček je tu zcela jasně patrná.

Jedno mají všechny tyto kapely i akce společné. Ačkoliv vycházejí z již osvědčených vzorů, ke kterým se i hlásí, přesto z toho ve všech případech vychází něco nového.

A tak s největším potěšením můžeme konstatovat, že pasivita uplynulých let dostala výrazné trhliny.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červen 2023 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1
 5 6 7 811
121314
2022
262728  

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc