gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

13.05.2010 O Jihočeském zpívání, cestování časem a podivném dobíjení baterií (Ivan Studený)    PDF Tisk Email
Rozhovory

Termín Jihočeského zpívání jsem měl vždy v kalendáři zaškrtnutý ten den, co jsem si koupil v papírnictví nový diář. Nejen pro mě je tedy překvapením, že letošní ročník jihočeského festivalu je o dva měsíce posunut a to směrem vpřed. Tedy místo července se milovníci folkové a country hudby sjedou do trocnovského přírodního amfiteátru rodiště Jana Žižky už 21. – 22. května. Vysvětlení tohoto časového posunu nechejme na hlavním pořadateli festivalu Jiřím Krškovi, kapelníkovi skupiny Rybníkáři.

Co vás vedlo ke změně termínu festivalu po patnácti letech?

Tak je to právě tím časem. Za patnáct let se toho hodně změnilo. Když jsme s Jihočeským zpíváním začali, nebylo v té době mnoho akcí podobného druhu. Notabene ne v jižních Čechách. Za těch patnáct let se prostě věci změnily a jihočeská nabídka v druhé půlce července je už dost bohatá. Naopak v květnu se toho děje málo. Takže my chceme být těmi, kteří nabízejí něco navíc v době, kdy to má smysl.

Rybníkáři také organizují další letní festival, který navazoval na Jihočeské zpívání. To muselo být také dost náročné.

Tak to musím přiznat, že ano. Vodnický festival Pohádkový Chlum v Chlumu u Třeboně se tak rozrostl, že jeho organizace začala být docela náročná. Zvládnout potom dobře dva festivaly, prakticky bez přestávky na sebe navazující, začalo být možná až moc náročné. Nechceme nic ošidit a oběma festivalům se věnovat naplno, i proto jsme Jihočeské zpívání přesunuli na květen.

Jirko, máš za sebou patnáct let pořádání festivalu Jihočeské zpívání na Trocnově. Nepřipadáš si už vysátý? Nemáš už chuť dát si volno a ať se chvíli snaží někdo jiný?

Jo tenhle pocit mám často. Jenomže to s Trocnovským Jihočeským zpíváním souvisí jinak, než by možná ledaskdo čekal. Nebudu tvrdit, že organizování festivalu je pro mě relax, to by mi asi nikdo stejně nevěřil. Ale když se pak potkávám s přáteli, a některé z nich vidím opravdu jen jednou za rok právě na Trocnově, když poslouchám skvělé muzikanty, jak společně jamují u ohně, a vůbec prožívám tu intenzivní festivalovou atmosféru, to úplně cítím, jak se mi dobíjejí baterky. Ono po skončení festivalu, jsem chvíli unavený, ale stejně uvnitř cítím, že tam mám nastřádanou energii na další ročník.

Použil jsi termín festivalová atmosféra. Co to je?

Přijeďte, uvidíte! Ne vážně. Festival pořádaný v přírodním amfiteátru rodiště Jana Žižky, kterému vévodí obrovská socha vojevůdce, nemůže být tuctový. My jsme také od začátku stavěli na tom, že Trocnov je příležitostí pro setkávání lidí, muzikantů, milovníků trampingu, posluchačů folkové a country hudby. My jsme si vytipovali časem takové kapely, které jsou ochotné přijet dříve a odjet později a v tom čase kolem svého vlastního vystoupení v koncertním programu se podílet právě na dotváření té specifické trocnovské atmosféry.

Není to potom trochu chaos? Každý hraje někde jinde. Všude se potulují muzikanti s kytarami.

Ne, ne, chaos to není – tedy s vypětím všech sil pořadatelů…(smích). Naopak, myslím, že program je docela přehledný. I jamování má své místo. Právě proto, abychom si užili trochu té neorganizované zábavy, začali jsme pořádat páteční zahájení u ohně. Ale i do toho se časem vloudily prvky, dá se říci organizované. V pátek večer při zahájení festivalu pozveme divadelníky, kteří sehrají nějakou obvykle pohádku – pro děti i dospělé. V minulosti to byli například šermíři Bratři z růže, divadlo Mrak a letos bude speciální loutková pohádka pro dospělé o létajícím úředníkovi divadla Xaver. Také v posledních letech vyhlašujeme pro páteční večer společné téma. V tomto tématu pak hledáme písničky pro zahajující vystoupení a také si dle něj připravujeme kostýmy i masky. Platí to, že diváci, kteří v pátek přijdou v kostýmech souvisejících s tématem, získávají slevu na sobotní koncert.

A jaké téma jste zvolili letos?

No jo málem bych zapoměl. Tématem letošního Jihočeského zpívání je NEBE.

Nebe jako Bůh a andělíčci nebo nebe jako místo pro létání, letadla, vrtulníky, ptáky a podobně?

Tak to už záleží na každém z diváků, jak se s tím popasuje. Jakou taškařici chystáme mi, to zatím neprozradím.

Ale, kdo bude hrát v sobotním koncertním programu, nám snad prozradíš?

Po loňském skvělém výkonu jsme museli pozvat skvělou bluegrassovou kapelu Giant Mountains Band. Zkusíme jestli si porozumíme s pražskou kapelou Hluboké nedorozumění, kluci z téhle kapely bývali vždy velkými tahouny při společném jamování u ohně. Doufám, že jim to vydrželo. Přijede jindřichohradecká skupina Jen Tak Tak, Perníková chaloupka z Plzně, Devítka, Orion, JAS, svérázný harmonikář Václav Koubek, Honza Bican, Petr Harmonika Soldát a další. I Rybníkáři představí novinky v repertoáru.

Říkal jsi, že v pátek večer bude i pohádka pro dospělé. Sobota bude už bez divadla?

Jéje to ne, naopak! Osvědčilo se nám doplnit koncertní program dopolední pohádkou pro děti. Letos ji zahraje loutkové divadlo Xaver. Lesní galerie určitě znovu nabídne prostor pro výstavu kreseb a fotografií a pokud to dobře dopadne zase přijedou keramička Vladimíra Konvalinková s hrnčířským kruhem, koně z českokrumlovské Stáje Pohoda a možná i umělecký kovář s přenosnou výhní.

Letos se proslýchalo, že celý areál Žižkova rodiště už nebude možné využívat. Máte jistotu, že budete mít kde festival pořádat.

Tak to mohu zatím zaklepat, že minimálně letos ještě do nádherného přírodního amfiteátru můžeme. Ani ubytování návštěvníků pod stany zatím není vůbec problém. Takže sbalte stan a přijeďte už v pátek večer. Anebo pokud nejste zrovna fandové stanování, přijeďte až v sobotu na pohádku a koncertní program.


Sdílet na...
Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Červenec 2024 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
151617181920
2930    

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc